تشخیص عیار طلا

[social_buttons size=”large” style=”colored”]

تشخیص عیار طلا

 

نحوه تشخیص طلای ۲۴ و ۱۸ عیار

تشخیص طلای ۲۴ عیار و ۱۸ عیار بر اساس درصد محتوای طلا در آن‌ها انجام می‌شود.

طلا ۲۴ عیار، به معنی طلا خالص است که دارای ۹۹.۹۹۹۹ درصد خالصیت است. بنابراین، برای تشخیص آیا طلا ۲۴ عیار است یا خیر، می‌توان با استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی خاص، محتوای طلا را اندازه‌گیری کرده و با مقدار خالصیت طلا ۹۹.۹۹۹۹ درصد، مقدار آن را مقایسه کرد.

در صورتی که محتوای طلا کمتر از ۹۹.۹۹۹۹ درصد باشد، طلا ۱۸ عیار نامیده می‌شود. در این حالت، می‌توان با استفاده از روش‌های شیمیایی و فیزیکی، محتوای طلا را از جمله جرم مخلوط، نقطه ذوب و دانسیته، اندازه‌گیری کرده و با مقادیر استاندارد برای طلا ۱۸ عیار، مقایسه کرد.

به طور کلی، تشخیص عیار طلا از طریق اندازه گیری عیار واقعی آن صورت می‌گیرد. برای این منظور می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد، اما دو روش رایج برای تشخیص عیار طلا شامل روش تست خمیر زرد و روش باز شدن پوسته‌ی شیشه هستند.

– تست خمیر زرد:

در این روش، یک قطعه خمیر زرد را روی سطح طلا قرار می‌دهند و سپس طلا را به آرامی روی خمیر فشار می‌دهند. اگر خمیر زرد تغییر رنگ نکرد، به احتمال زیاد طلا عیار ۲۴ است. اگر خمیر زرد به رنگ سفید تبدیل شد، احتمالاً طلا عیار ۱۸ است.

– روش باز شدن پوسته‌ی شیشه:

در این روش، یک نمونه از طلا را در دو شیشه قرار می‌دهند و سپس شیشه‌ها را به هم متصل می‌کنند. سپس ترکیب را به حرارت بالا می‌گذارند تا پوسته‌ی شیشه باز شود. اگر طلا عیار ۲۴ باشد، پوسته‌ی شیشه به صورت سیاه در خواهد آمد. اگر طلا عیار ۱۸ باشد، پوسته‌ی شیشه به صورت خاکستری بیشتری نسبت به طلا عیار ۲۴ در خواهد آمد.

 

البته برای تشخیص عیار دقیق طلا بهتر است از دستگاه‌های اندازه‌گیری عیار طلا (مانند دستگاه‌های XRF) استفاده کنید، زیرا این دستگاه‌ها به صورت دقیق عیار طلا را تشخیص می‌دهند.

 

تشخیص عیار طلا

[cheshalo_gallery images=”3088″ view=”grid” spacing=”30″ columns=”1″ caption=”0″ lightbox=”yes” img_size=”800×450″ lazy_loading=”no”]

پشنهادات ما :

[recent_products per_page=”12″ columns=”4″ orderby=”date” order=”DESC”]